„Akordeono muzikos savaitė“ stebina įspūdingais atlikėjais ir efektingomis koncertų vietomis

Įsibėgėjusio festivalio „Akordeono muzikos savaitė“ organizatoriai laikosi taisyklės: originalūs atlikėjai – originaliose vietose. Viena tokių – išskirtinių erdvių, iš pirmo žvilgsnio neturinti nieko bendro su klasikine muzika, yra sostinės Halės turgus. Kaip tik ten šį vakarą įvyks Bacho muzikos koncertas.

Renginys „Bachas turguje: dialogai / labirintai“ prasidės gana neįprastu šiai lokacijai laiku – 20 valandą. Koncerto metu veiks populiariosios Halės gurmanų krautuvėlės, o labirintuose aplink turgaus prekystalius bus galima sustoti ir stebėti Vokietijoje gyvenančios lietuvės Kristinos Kuzminskaitės vargonų ir italo Pietro Roffi akordeono dialogą.

Dar įdomiau, kad tokioje aplinkoje išties skambės rimtasis Bachas, kuris, kaip mėgsta pasakoti dėl istorinių asmenybių biografijų pamišęs „Akordeono muzikos savaitės“ meno vadovas Martynas Levickis, po savo mirties buvo gana greitai pamirštas, o vėl „prisikėlė“, kai turguje į jo natų popierių imta vynioti sūrius...

Tokių detalių inspiruoti koncertiniai užmanymai savaime intriguoja ir verčia avansu į ateitį pasitikėti festivaliu, kuris vis pateikia siurprizų: akordeoną leidžia pamatyti kitoje šviesoje, rengia muzikinius pasirodymus kategoriškai ne koncertinėse vietose, pasikviečia tokių atlikėjų, kurių, labai gali būti, daugelis klausosi pirmą kartą, tačiau prisimins ilgai.

Pavyzdžiui, jei Renesanso muzikos koncerto galima buvo tikėtis bažnyčioje, tai kažin ar paprasta buvo nuspėti, kaip darniai ten skambės pastarųjų laikų kompozitorių kūriniai, atliekami toli gražu ne šių dienų vokalo – kontratenoro ir neįtikėtinai plačių galimybių akordeono. Ekskursas į XV amžių ir atgal, – tokią fantastinę kelionę laiku patyrė „Akordeono muzikos savaitės“ publika, praėjusį pirmadienį susibūrusi į Carlos Mena ir Inaki Alberdi koncertą šv. Kotrynos bažnyčioje.

Antradienio vakarą festivalis pakvietė į kitą originalią erdvę, – Vilniaus lokomotyvų remonto depą. Ir jei teatras prasideda nuo rūbinės, tai šįkart buvo svarbi tokio neįprasto kultūrinio renginio įžanginė erdvė: depo kieme festivalio organizatoriai įrengė poilsio oazę su šezlongais ir gaivinančiais gėrimais, sustatytais ant šiuo metu madingų netašytų pastolių.

Viduje spalvoti prožektoriai laižė metalo rėmus, paversdami milžinišką, tepaluotą industrinį angarą intriguojančia koncertine sale, kurioje beliko sulaukti pagrindinių vakaro svečių – suomių lūpinių armonikėlių kvarteto „Sväng“.

Gerą humoro jausmą turintys muzikantai daug dėmesio skiria savo įvaizdžiui, kurio neatsiejama detalė – masyvūs žiedai su rubinus ir safyrus imituojančiais akmenimis. „Šito žiedo vardas – Sofijos pomidoras. Prieš kiekvieną koncertą ginčyjamės, kas jį užsidės“, – juokiasi vyrai, rodydami raudoną granatą aukso soste.

Iš jų pašnekesių sklinda stabili šiaurietiška ramybė. Tai girdėdamas supranti, kokia teisinga šio kvarteto gyvenimo filosofija: jokio rytinio skubėjimo, geras maistas, tyra meilė, gera muzika. O tada jie pasirodo ant scenos...

Lokomotyvų depe jie buvo lyriniai gangsteriai. Ir ne tik, nes iš tiesų šie menininkai galėjo pasiversti kuo tik nori: ir į miglą mąsliai pasineriančiais klasikais, ir aistringais meilužiais, ir nenaudėliais, kurie tuoj tuoj, vos atlikę savo vesterno įžangą, apiplėš traukinį. Juo labiau, kad traukinys kaip tik buvo – tarnavo puikia dekoracija per visą salės ilgį.

Po suomių pasirodymo publikos gretose nesiliovė aikčiojimai, kad tai – daugiau nei tiesiog koncertas, tai – ypač įdomus patyrimas. Daugeliui atradimu tapo pati armonikėlė: ją gali pamatyti festivalyje „Bliuzo naktys“ ar „Akacijų alėja“, bet kažin ar veržtumeisi į lūpinių armonikėlių koncertą. Po pastarojo koncerto – neabejotinai taip.

„Akordeono muzikos savaitės“ programoje numatytas ir įsimintinas vokiečių merginų dueto „Franz Albers und Käpt'n Kruse“ koncertas. Tai bus senųjų jūreivių dainų transformacija kalendorinės vasaros palydėtuvėse Vilniaus geležinkelio stotyje. Šis koncertas įvyks ketvirtadienį, 23 valandą.

Rugsėjo 1-ąją jaukus ir romantiškas muzikinis vakaras bus surengtas Vilniaus centriniame pašte: dainininkė Evelina Sašenko atliks gražiausias prancūziškas meilės dainas su akordeonistu Nerijumi Bakula, skaitys istorinių asmenybių meilės laiškus, pasiūlys parašyti ir išsiųsti savąjį.

Rugsėjo 2-ąją verta apsilankyti verslo centre „K 29“, tik šįkart visai ne verslo reikalais: ten koncertą „Mano vidinis disko“ surengs Martynas Levickis ir styginių kvartetas „SinChronic“.

Festivalio paskutiniai akordai sekmadienį nuskambės šv. Kotrynos bažnyčioje: tai bus tradicinis Akordeonistų maratonas. Šis renginys – nemokamas.

 

Raudonas Kilimas

administrator 2601 Straipsniai

.

Palikite komentarą

my_speed: 0.87862014770508